Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe (tzw. kurzajki) wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). Domowe leczenie preparatami o działaniu złuszczającym małych i pojedynczych zmian możeokazać się skuteczne. W przypadku zmian rozległych, rogowaciejących leczenie jest trudniejsze i z reguły polega na stosowaniu terapii skojarzonej. Typów brodawek wirusowych, jest wiele, a najczęstsze są brodawki zwykłe i płaskie.

Brodawki zwykłe najczęściej mają postać twardych grudek o chropowatej powierzchni. Zwykle umiejscawiają się na palcach rąk i podeszwach stóp, ale mogą wystąpić w dowolnym miejscu na skórze.

Brodawki płaskie to liczne, drobne, płaskie grudki koloru cielistego lub brunatnego. Występują głównie na twarzy i grzbietach rąk, a także na szyi i dekolcie.

Zakażenie odbywa się przez kontakt z osobą chorą, ale możliwe jest także przeniesienie infekcji przez przedmioty np. obuwie, na basenie (posadzka). Dużą rolę odgrywa osobnicza skłonność do tego rodzaju zakażeń.

Leczenie:

Podstawą leczenia jest zniszczenie zmian chorobowych. Stosuje się metody zachowawcze, zabiegowe lub ich kombinacje . W przypadku nawracających, opornych zmian także leczenie doustne preparatmi immunomodulującymi. Najpopularniejsze metody zabiegowe to: kriochirurgia (nie wymaga znieczulenia) i elektrochirurgia- więcej na temat tych metod w zakładce “Dermatologia ogólna”

Miejsca po usunięciu brodawek goją się kilka- kilkanaście dni. Warto o tym pamiętać podczas planowania zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza brodawek stóp – przez okres około 2 tygodni trudno jest dużo chodzić, uprawiać sport; polecane są krótkie prysznice zamiast długich kąpieli.
W leczeniu bardzo licznych, rozległych brodawek, które utrzymują się długo (sugeruje to zmniejszoną zdolność organizmu do zwalczania wirusa) należy liczyć się z koniecznością wykonania kilku zabiegów w odstępie ok. 2-3 tyg. W przypadku brodawek płaskich często wystarczy jeden zabieg .